Чому світлодіодні світильники кращі за інші?

Лише кілька років тому наші квартири і будинки освітлювали звичайні лампи розжарювання. Потім їх стали витісняти так звані енергозберігаючі лампи. А зараз в магазинах лежать нові світлодіодні лампи, і все більше споживачів вибирають саме їх. У чому ж їх популярність, і чим вони кращі за звичні для нас лампи?

Принцип дії світлодіодів 

Світлодіоди (LED - light emitting diode) вже давно використовуються в техніці. Вони служать індикаторами в різних пристроях, є елементами приладових панелей автомобілів і застосовуються для виготовлення рекламних екранів. Але зараз їх активно використовують для виготовлення освітлювальних приладів.

У світлодіоді відбувається перетворення змінного струму в постійний, при цьому втрати на нагрівання мінімальні, на відміну від звичайних ламп розжарювання. Тому лампи на основі світлодіодів набагато безпечніші і економічніші. Сила струму впливає на яскравість світіння: чим вищий струм, тим яскравіше світло. Принцип дії світлодіодів робить світильники на їх основі явно більш ефективними, ніж інші відомі лампи. І експерти вважають, що зовсім скоро старі світильники повністю зникнуть з прилавків магазинів, їх замінять нові - світлодіодні. На справедливість такого прогнозу вказує динаміка, з якою сучасні прилади закріплюються на ринку. Якщо ще 5 років тому про світлодіодні лампи було відомо лише одиницям, пару років тому вони вже були в магазинах, але їх ціна була дуже високою, то тепер такі лампи можна вільно купити в будь-якому електротехнічному магазині за доступною ціною.

Потужність ламп

Перше питання, яке виникає при покупці світлодіодної лампи, це як правильно підібрати її по потужності. Для цього потрібно пам'ятати, що така лампа споживає значно менше енергії, тому щоб замінити звичайну лампу розжарювання, слід її потужність розділити на 8. Наприклад, якщо вам потрібно підібрати аналог звичайної 60-ватної лампочки, то потужність світлодіодної лампи повинна бути 7,5 Вт . Для визначення відповідності одного типу ламп іншому можна скористатися такою таблицею:

Світлодіодні лампи, Вт Лампи розжарювання, Вт Енергозберігаючі лампи, Вт
3-6 20-45 9-15
6-8 45-75 15-25
9-12 75-100 25-50

Кольорова температура

график температура кельвинов - теплый цвет холодный

Також істотним при виборі лампи є такий параметр, як колірна температура. Тут потрібно виходити з того, в яких умовах ви збираєтеся використовувати прилад. Колірна температура може вказуватися в кельвінах або в описовому вигляді (теплий, нейтральний, холодний).

Теплий (2000-3000 К) - це світіння, аналогічне світінню ламп розжарювання. Воно має жовтуватий відтінок. Тому такі лампи підходять для заміни ламп розжарювання або навіть для спільної роботи ламп обох типів. Тепле світло буде ідеальним в домашніх умовах.

Нейтральний (3000-5000 К) - таке світло підійде для освітлення кухні або робочих поверхонь, наприклад, письмового столу. Крім того, лампи такої колірної температури використовують для вуличного освітлення.

Холодний (більше 5000 К) - таке світло потрібне там, де є необхідність максимально наближено замінити денне світло. Найчастіше такі лампи використовують в офісах, а також холодне світло застосовується для підсвічування вуличної реклами і на поліграфічних підприємствах.

Висновок: якщо ви берете лампу собі додому, то віддайте перевагу теплому світлу, але воно не бажане для офісів, де краще працювати при холодному світлі.

Переваги світлодіодів

Зведені характеристики 3 видів ламп зібрані в таблиці. З них можна судити про переваги світлодіодних ламп в порівнянні з іншими.

Характеристика Лампа розжарювання Люмінесцентна лампа Світлодіодна лампа
Яскравість Середня Низька Висока
Тривалість роботи, год. 1000 10000 100000
Інфрачервоне випромінювання Дуже високе Дуже низьке Відсутнє
Ультрафіолетове випромінювання Середнє Дуже високе Відсутнє
Світлова віддача, Лм/Вт 7-17 40-60 50-80
Вартість Низька Середня Висока
Споживання енергії, Вт/ч ≥25 ≥20 7-21

Як видно, очевидною перевагою світлодіодних ламп є їх довговічність. У середньому такі лампи служать 100000 годин. Тобто вони пропрацюють в 1000 разів довше ламп розжарювання.

Світлодіодні світильники економічні. Споживання енергії у таких приладів в 4-7 разів нижче, ніж у інших ламп. Крім того, довгий термін служби значно знижує витрати на обслуговування освітлювальних систем.

Світлодіоди відрізняє низька інерційність - здатність швидко реагувати на перепади напруги. Світлодіоди відмінно працюють в імпульсних режимах. Це робить їх незамінними в сигнальних пристроях і при створенні сценічних світлових ефектів.

Завдяки низькій тепловіддачі світлодіодні світильники мають компактний розмір і невелику масу. Оскільки освітлювана поверхня слабо нагрівається, світлодіоди широко використовують у науковому та медичному обладнанні.

Світлодіоди стабільно дають якісне і яскраве світло. Вони не зношуються з часом і не перегорають, в той час, як світло від звичайних ламп з часом стає більш тьмяним.

Світильники на світлодіодах екологічні і безпечні. У них немає шкідливих речовин. Слабкий нагрів робить їх безпечними навіть на пожежонебезпечних об'єктах. Світлодіоди не випромінюють інфрачервоне і ультрафіолетове світло, тому вони не заподіюють шкоди органам зору.

Лампи на світлодіодах володіють високим ККД. 80% енергії в них йде на світло і лише 20% - на тепло. А лампи розжарювання лише на 5% працюють на освітлення, а на 95% - на нагрівання.

Останнім часом стали значно розширюватися сфери використання світлодіодів. Ось основні напрямки їх застосування:уличный лед led прожектор

  • освітлювальні прилади (побутові, промислові, вуличні), включаючи світлодіодну стрічку, Led прожектор;
  • індикатори. Це можуть бути або поодинокі світлодіоди (індикація включення/виключення), або цифрові табло;
  • світлодіодні кластери (великі вуличні екрани);
  • світлодіодні світлофори;
  • джерела випромінення в оптоволоконних мережах і пультах ДУ;
  • підсвічування РК-екранів;
  • світлодіодні дорожні знаки;
  • гнучкі світлові шнури;
  • елементи автомобільних фар.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг
Код
captcha
Введіть символи, які ви бачите на зображенні.